własna firma jak założyć

źródło: http://pixabay.com/

Własna firma jak założyć? Oczywiście należy mieć po pierwsze „pomysł na biznes”, sporządzić biznes plan oraz zastanowić się nad identyfikacją swojej firmy.

Dalszym, ale bardzo ważnym krokiem jest przemyślenie i dobranie odpowiedniego dla nas rozliczania podatku, ponieważ posiadanie własnej firmy wiąże się dla nas z licznymi obowiązkami. Najważniejsze z nich to terminowe rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz z urzędem skarbowym.

Dobrze przemyślana koncepcja metody rozliczania oraz jej sposobów, będzie dla nas procentować w przyszłości.

Kolejnym punktem, na który obecnie warto zwrócić uwagę, jest możliwość wykonywania wielu czynności wobec różnych urzędów za pomocą Internetu, dlatego i tu ważne jest zorientowanie w tej kwestii.  Dzięki temu zaoszczędzimy – tak przecież ważny dla nas – czas.

Z punktu widzenia prawnego pożądanym jest posiadanie odpowiednio przygotowanych dokumentów prawnych tj. regulaminów (regulamin strony internetowej, regulamin sklepu itd.), umowów (o dzieło, zlecenie, umowa o pracę, sprzedaży, dostawy, świadczenia usług, najmu lokalu itd.), czy odpowiednich pism (np. wezwań do zapłaty).  Dzięki odpowiednio przygotowanemu – od strony prawnej – warsztatowi pracy, będziemy mogli zabezpieczyć się w przyszłości od różnych nieprzyjemnych zdarzeń, albowiem warto pamiętać o tym, że będąc przedsiębiorcą zawieramy umowę z „rynkiem”, a on jest czasami nieprzewidywalny.

About Michał Pichór

Radca prawny, prawnik biznesu, właściciel Kancelarii Radcy Prawnego Honoratus-Lex