wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

źródło: http://pixabay.com

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku jest jednym z pierwszych kroków na drodze do uregulowania stanu prawnego majątku po zmarłej osobie. W dużej ilości przypadków sporządzenie go nie jest skomplikowaną czynnością, jednakże mogą zdarzyć się sytuacje gdzie konieczna będzie pomoc profesjonalnego podmiotu, np. w sytuacji niepewności, co do legitymacji do złożenia wniosku, czy większej liczby spadkodawców.

Podstawowy wniosek o stwierdzenie nabycia spadku powinien zawierać żądanie stwierdzenia spadku po określonej osobie, oznaczenie osoby składającej wniosek (wnioskodawcy), a więc jego imię (imiona), nazwisko, adres zamieszkania oraz PESEL. Wnioskodawcą jest przeważnie spadkobierca. Wymagane jest również oznaczenie i podanie danych uczestników (tj. ich imion, nazwisk, adresów zamieszkania). Co do zasady będą to pozostali spadkobiercy. 

Treść wniosku powinna uzasadniać interes prawny wnioskodawcy do złożenia wniosku oraz opisywać wzajemne powiązania wnioskodawcy i uczestników ze spadkodawcą. We wniosku należy określić przede wszystkim spadkodawcę (imię i nazwisko), datę jego śmierci oraz miejsce ostatniego zamieszkania. Należy wskazać także, czy wnosi się o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie ustawy, czy też testamentu. Do pozostałych niezbędnych elementów wniosku, można zaliczyć określenie stanu cywilnego spadkodawcy, ewentualnie też ile razy zawierał on związek małżeński oraz wymienienie spadkobierców. 

Do wniosku należy dołączyć odpowiednie odpisy aktów stanu cywilnego. Będzie to przede wszystkim odpis skrócony aktu zgonu spadkodawcy. W zależności od osoby spadkobiercy, można wskazać następujące dokumenty: odpis skrócony aktu małżeństwa spadkobiercy – dla dzieci zamężnych (które przyjęły nazwisko małżonka), odpis skrócony aktu urodzenia – dla dzieci niezamężnych, również odpis skrócony aktu urodzenia dla rodzeństwo spadkodawcy lub też odpis skrócony aktu małżeństwa rodziców – jeśli pochodzą z różnych związków. Do wniosku należy załączyć również oryginał testamentu, o ile został sporządzony. 

Wniosek należy podpisać i wraz z oryginałami załączników przekazać do Sądu. Do wniosku należy dołączyć jego odpisy i kopie załączników dla wszystkich uczestników postępowania. Warto jeden egzemplarz zachować dla siebie. 

Co do zasady  wniosek o stwierdzenie nabycia spadku składa się do sąd właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy. Od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku pobiera się opłatę stałą w wysokości 50,00 zł.

About Michał Pichór

Radca prawny, prawnik biznesu, właściciel Kancelarii Radcy Prawnego Honoratus-Lex